Konec meseca maja so se ukrepi NIJZ-a sprostili ravno v pravem času, da smo v našem vrtcu lahko izvedli letovanje v Eko hiši Na razpotju, v Logarski dolini. V sredo, 26. 5., se je z avtobusom odpeljalo 45 otrok novim dogodivščinam naproti. Po nastanitvi s sobah in odlično pripravljenem kosilu nas je gozdar, g. Marko Slapnik, odpeljal na pohod do slapa Palenk. Vmes smo spoznali marsikatero zanimivost: spoznali smo užitne rastline v gozdu, jih iskali, vonjali in tudi okušali; pobližje spoznavali različne vrste dreves; s pomočjo ogledal smo se sprehajali med krošnjami dreves; se igrali igro slepi vlak; iskali zanimivosti v gozdu (lišaje, mahove, ležišča živali, stopinje živali pa tudi čokoladne kroglice, ki so ležale po kupčkih po tleh 😊). Pogled na vrhove prelepih, s snegom obdanih in s soncem obsijanih goratih sten, se nam je ustavil tudi na slapu Sušica, ki je v Logarski dolini viden samo po močnem deževnem obdobju, še bolj pa je otroke fascinirala jama s toboganom, kjer prebiva nagajivi škrat Zvonko, ki otrokom rad ponagaja in jim pod noge nastavlja najrazličnejše ovire ( palice, listje, spolzke korenine). Po pohodu je sledila večerja in težko pričakovano, za marsikatere otroke prvo spanje v »nedomačem« okolju. Kljub temu je noč minila mirno in v našem pričakovanju, da otroci s tem ne bodo imeli večjih težav. Občasne otožne misli otrok na njihove domače, pa smo spremljevalke, ki smo otroke spremljale na letovanju, precej hitro potolažile. Naslednji dan je sledil vrh vsega dogajanja, ko so otroci z velikim navdušenjem in neučakanostjo le dočakali srečanje s škratom Nejkom, ki nas je vodil skozi gozd pravljic in pravljičnih bitij. Njegov škratovski glas in še bolj prepričljiva škratovska podoba je vse nas, pustila odprtih ust, četudi spremljevalke Nejkota nismo videle prvič, nas je njegova pojava zopet očarala in navdušila. Ob dotiku njegove palice, smo vsi dobili nadnaravno moč, da se ničesar ne bojimo, čeprav so se nam vsem tresle hlačnice, ko smo se približevali koči strašne čarovnice, kateri je pogumni škrat Nejko za nas odnesel skriti, sladki zaklad. Po obisku pravljičnega gozda in kosilu je sledila tako zelo željna prosta igra otrok na igrišču, kjer so uživali na toboganu, igrali nogomet in odbojko, se valjali in kotalili po bregu, opazovali ribe in vodne drsalce v ribniku in se v hišicah igrali za kraljice in čarovnice. Sledilo je srečanje s pastirico Mico, ki nam je predstavila sam potek pridobivanja volne za filcanje. Kmalu smo se tudi sami preizkusili v filcanju in vsak si je izdelal svoj izdelek. Zvečer pa je sledila težko pričakovana »pižama party«, kjer smo v soju lučk in glasbe pokurili še zadnje atome moči. Naslednji dan po zajtrku pa se je že pripeljal g. Lojze Klemenčič, ki nas je z avtobusom odpeljal nazaj v vrtec.

Spremljevalke otrok na letovanju