Že od leta 1970 dalje z 22. aprilom obeležujemo mednarodni Dan Zemlje. Nanj smo se spomnili tudi v vrtcu, pri Zajčkih. Že pred tem smo se z otroki pogovarjali o onesnaženosti našega planeta in kako lahko tudi mi pripomoremo delček k temu, da je naš planet lepši in čistejši – prebirali smo zgodbe na to temo, se seznanjali z ločevanjem odpadkov in recikliranjem ter vse skupaj povezali še s prepevanjem nove pesmice. Dobili smo tudi povabilo predsednika Zveze gozdarskih društev ter vodja revirja Savina, g. Lojsa Gluka, da bi skupaj – gozdarji in otroci – posadili nove sadike dreves. Vsi smo se vabila zelo razveselili, saj smo se v vrtcu pogovarjali tudi o tem, kako velik pomen za nas imajo drevesa. Le-ta ne nudijo samo doma najrazličnejšim živalim ali nam prostor za igro in senco v poletnih dneh, temveč imajo velik pomen za hlajenje, vlaženje in čiščenje zraka, ki je za nas še kako pomemben.

V četrtek smo se z otroki odpravili po gozdni učni poti Savina, kjer so nas pričakali gozdarji: Lojs, Dejan in Marko.

Po uvodnem pozdravu nam je g. Lojs predstavil način, kako in s čim izmerimo debelino dreves, kaj pomenijo označena drevesa s sprejem, iskali smo označene markacije, pokazal in predstavil nam je nekaj vrst dreves, odpadke ob poti smo izkoristili za pogovor o neprimernem odlaganju smeti, le -te pa smo si nastavili ob pot, da jih po končanem delu odnesemo s seboj v primerne zabojnike za ločevanje odpadkov. Ko smo našli primerno mesto za zasaditev dveh črems in divje hruške, so otroci poprijeli v roke vsak svojo lopatko, se razdelili v tri skupine in priskočili na pomoč gozdarjem. Otroci so bili navdušeni nad delom in hkrati nad dejstvom, da smo za naravo, za nas in za naš planet naredili nekaj dobrega. Po končanem delu smo gozdarjem in sadikam za boljšo rast zapeli pesem ter se po poti, polni naravnih igral (štrleče korenine, podrta drevesa, ki so kot nalašč za guganje in visenje), odpravili nazaj do gozdne jase, kjer smo, skupaj z otroško razposajenimi gozdarji, uganjali norčije, se igrali, lovili in tako – vsaj odrasli – porabili vso energijo. J Dan je bil odlično preživet in v vrtec smo se vrnili polni prijetnih vtisov.

Zajčki in vzgojiteljice