Na šoli na Ljubnem letos prvič izvajamo izbirni predmet Astronomija: Sonce, Luna, Zemlja. Kar nekaj učencev ga z navdušenjem obiskuje. Svoje znanje so trije učenci pokazali tudi na državnem tekmovanju in osvojili srebrno priznanje.
Poleg osvojenega znanja, pa se lahko pohvalimo tudi z izdelavo sončne ure, lepimi plakati, sestavljanjem teleskopa in opazovanjem večernega neba.
V petek, 20. marca 2015, pa smo izkoristili priložnost, ki nam je dana precej poredko. Iz Slovenije je bil viden delni sončev mrk, ko je Luna prekrila približno 2/3 Sonca. Mrk smo opazovali tudi s teleskopom in posneli kar nekaj lepih fotografij. K opazovanju smo povabili tudi otroke iz vrtca in bili deležni zanimivih vprašanj: » A je Sonce postalo Luna? A bo ugasnilo?«
Seveda smo najmlajšim odgovorili na vprašanja in pojasnili, kako in zakaj pride do Sončevega mrka. Da je Luna tista, ki se postavi med Sonce in Zemljo, je zdaj jasno tudi najmlajšim.

Razstava ročno izdelanih sončnih ur.

Takole smo omogočili pogled skozi teleskop prav vsakomur.

slika mrk
Delni Sončev mrk, ki smo ga posneli preko teleskopa.

Marija Ermenc