Naša šola ima veliko učencev. Vsak med njimi svoj prosti čas posveča svojim konjičkom. Nekateri radi berejo, drugi se igrajo s prijatelji ali rušijo rekorde računalniških igric. Tudi televizija in čet na netu dostikrat zapolnita čas.

Nekateri pridno vadijo različne instrumente ali pilijo zahtevne baletne korake.

Veliko naših učencev pa se posveča športu. Imamo odlične igralce odbojke, nogometa, rokometa, košarke … da, celo ljubitelj lokostrelstva je med njimi.

Lokostrelstvo je svojevrsten šport, ki zahteva veliko koncentracije. Da bi o lokostrelstvu izvedeli več, smo se v okviru Literarnega kluba odločili, da se pogovorimo z JOŠTOM GLUKOM, ki temu športu posveti veliko svojega prostega časa. Redni treningi  že kažejo prve rezultate, zato vas vabimo k branju intervjuja.

Z Joštom se je pogovarjal Aljaž Terbovšek.

Jošt, treniraš lokostrelstvo. Kakšen šport je to?

Pri lokostrelstvu je pomembna koncentracija, saj je to šport, pri katerem je treba misliti.

Kaj vse potrebuješ pri tem športu?

Pri tem športu potrebujem: lok (zgrajen je iz zgornjega in spodnjega kraka), ščitnike, merilno napravo in stabilizator.

Za kakšno merilno napravo gre in čemu služi?

Merilna naprava je naprava, s katero pomeriš v tarčo. Nastavljaš si jo v različnih višinah. Če je nastavljena visoko na nastavku, to pomeni, da streljaš na blizu; če pa je nastavljena nizko, je ravno obratno. Stabilizator pa je dolga kovinska palica z utežjo na koncu.
Obe napravi sta zelo pomembni za streljanje z ukrivljenim lokom.

Od kod ideja za treninge lokostrelstva?

Na treninge lokostrelstva me je prijavila mama. Sprva sem bil jezen nanjo, a ta šport mi je bil že po naslednjih 3 treningih všeč. Lokostrelstva prej še nikoli nisem gledal po televiziji, tako da je veselje do športa prišlo samo od sebe.

Kako dolgo že treniraš?

Treniram že približno tri leta.

Kolilikokrat na teden imaš trening?

Treninge imam trikrat na teden, in sicer po uro in pol.

Kje potekajo treningi?

Treningi potekajo v Gornjem Gradu. Poleti potekajo zunaj, na prostem, pozimi pa v telovadnici OŠ Frana Kocbeka Gornji Grad.

Najprej se 10 minut ogrevamo, preostali čas pa streljamo.

Kdo je tvoj trener?

Moj trener je Vojko Colnar.

Koliko časa že tekmuješ?

Tekmujem že približno od samega začetka, in sicer v kategoriji mlajši dečki (do 12. leta). Razvrščeni smo na ¾, na eni tarči.

Tekmujemo za slovenski pokal v dvoranskem tarčnem prvenstvu. To je več tekem skupaj. Tekme so na vsaka dva tedna in jih je 6 do 7. Tisti, ki na vseh tekmah dobi največ točk, dobi pokal in postane državni prvak. Trenutno sem sam na 2. mestu.

Kako se tekma razlikuje od treninga?

Na tekmi se je težje skoncentrirati.

Kakšni pa so tvoji občutki pred tekmo?

Pred tekmo sem zelo živčen in se tresem, ko pa gre tekma proti koncu, pa je počutje boljše.

Kakšne so nagrade?

Za prva tri mesta lokostrelec prejme medaljo.

Od česa je odvisno, da dobro odstreliš puščico?

Da dobro odstrelim puščico je odvisno od položaja ramen, rok, predvsem pa je pomembno pravilno oko.

Jošt, razloži nam, kaj je to pravilno oko.

Pravilno oko je, da pomeriš na pravilno oko (levičarji levo oko, desničarji desno). To je pogosta začetniška napaka,  ki pa jo s treningom zlahka odpraviš.

Želimo ti še naprej veliko veselja, volje, predvsem pa lepih uspehov. Hvala za sodelovanje.

Rezultat iskanja slik za lokostrelstvo gornji grad

Monika Repše